25 Haziran 2009 Perşembe

ERMİK MANYETİK (TMŞ) ŞALTERLER

ERMİK MANYETİK (TMŞ) ŞALTERLER

Kopmakt (TMŞ) şalterler, üzerlerinden, ayarlı akım değerini aşan akım geçtiğinde devreyi keserler.

Kötü bağlantı gibi durumlarda ortaya çıkan ısı, şalterin içinde açma mekanizmasına kadar yansır. Bu durumda şalterin orijinal özellikleri değişir. Pano içinde kullanılacak Kompakt kesicilerin akım taşıma kapasiteleri % 100 olmasına rağmen % 80 akım çekilirken, bu durumun saatler sürmemesi gerekir.

Yani şalter tam yükün %80i üzerine çıkılmamalıdır.

Bir TMŞ şalter, hem kısa devre akımlarını, hem de, aşırı yük akımlarında enerjiyi kesecek özelliktedir. Kısa devre akım zamana göre ters işler yani ne kadar akım fazla ise açma süresi o kadar kısa sürer. Aşırı yük akımlarında ise şalter, aşırı akıma mümkün olduğunca tolerans göstererek motor koruma termikleri gibi çalışır. Ciddi akımlar meydana geldiğinde şalter sadece altındaki elemanı değil, tüm donanımı koruyacak kadar hızlı açma yapar. Yüksek hata akımlarında termik manyetik şalter manyetik açma yapar, yük akımlarında ise termik açma özelliği devrededir.

Normal Kompakt şalterlerde toprak kaçak akım tespit özelliği yoktur. Bu nedenle küçük toprak kaçak akımları oluştuğunda termik özellik nedeniyle devredeki hatayı tespit edemez. Bu tür hatalar büyük hasarlar yaratabilir.

Hata açtırma kısmı bakımında Kompakt (tmş) şalterler 3 sınıfa ayrılır.

1. Trip ünitesi değiştirilemeyen şalterler

2. Trip ünitesi değiştirilebilen şalterler

3. Elektronik şalterler.

Genellikle 1. sıradaki şalter uygulaması yaygındır.

Tmş lerin Bakmı Nasıl Yapılır :

Bakımın niteliği mekanik ve elektrik diye iki kısma ayrılır. Mekanik bakım, Panosundaki montajdan gelen şartlara, Bağlantıların kalitesine Manuel operasyonlar gibi ortam şartlarına bağlıdır. Elektrik bakımı testlerden ibarettir.

Göz kontrolü ve temizlik

Termik manyetik şalterlerin temiz tutulması, şalterden yayılacak ısının yayılmasına yardımcı olur.

Temiz bir gövde, ayni zamanda fazlar arası ve faz toprak arası oluşacak atlamaları önler. Kısa devre anında, gövde mekaniksel olarak kısa devre akımının yarattığı mekanik kuvvetlere dayanmalıdır. Bu nedenle göz kontrolü sırasında, gövdede çatlak olup olmadığı gözlenmelidir.

Şalter gövdesinde meydana gelen ısınmanın yarattığı etki, hatalı açma ve muhtemelen ardından bir arıza demektir. Gevşek bağlantılar aşırı ısınmada en ön plandadır.

Aşağıdaki resimde gevşek bağlantı sonucu bir kontağı yanmış şalterin resimleri bulunmaktadır.

Periyodik bakım sırasında gövde üzerinde aşırı akım etkisi ve gevşeklik kontrol edilmelidir. Gevşek uçlar şalter imalatçısının önerisi doğrultusunda tork anahtarı ile sıkılmalıdır.

Şalterin Mekanik Yapısı


Şalter iki temel kısımdan oluşur. Birinci kısımda kontaklar bulunur. Bu kısım devrenin fiziksel olarak ayrıldığı yerdir. Ayırma mekanizması da bu kısımdadır. İkinci kısım trip ünitesidir. Bu kısımda da algılama ve trip mekanizması yer alır.

Hareketli kısımların, periyodik olarak açma, kapama yaptıkları kontrol edilmelidir. Uzun süre çalışmayan diğer elemanlar gibi, şalter mekanizmaları da sorun çıkarabilir. Şalterin elle çalışma kontrolu, kontakları temizler. Fakat trip mekanizmasına yardımcı olmaz. Bazı şalterlerde elle trip özelliği bulunur. Bu tip şalterlerde trip kontrolu bu yolla yapılabilir.

Hiç yorum yok:

 
elektrik